Koberce, ako ich poznáme dnes, majú dlhú a bohatú históriu. Prvé koberce boli vytvorené z ovčej vlny alebo kozej srsti a objavili sa už okolo roku 2 000 alebo 3 000 pred n. l. Predpokladá sa, že pochádzajú z Blízkeho východu, aj keď presné miesto pôvodu stále zostáva neznáme.
Tieto ranné koberce boli primárne používane k tomu, aby robili sedenie na zemi pohodlnejším. Ručne vyrábané koberce prešli postupnou evolúciou na Blízkom východe, predovšetkým v regiónoch od Perzie po Turecko, behom stredoveku. V 8. storočí pred. n. l. sa koberce stali symbolom bohatstva a prestíže a zdobili domovy bohatých rodín. Toto označujeme ako začiatok rozšíreného trendu používania kobercov v domácnostiach.
Jedným z najstarších zachovaných príkladov koberca je Pazyrycký koberec, ktorý bol vykopaný z pohrebnej mohyly v roku 1947. Bol to úžasný nález, pretože sa jednalo o takmer 2 500 rokov starý koberec, ktorý bol v podstate neporušený, pretože bol zamrznutý v bloku ľadu. Detaily zachytené na látke, ktorá je považovaná za najstarší koberec na svete, sú ohromujúce- 24 krížových figúr, 28 mužov na koňoch, 24 jeleňov. Aj keď farby koberca vybledli, detaily je možné stále rozoznať.
Pazyrycký koberec:
Priemyselná revolúcia zohrala dôležitú rolu v globálnom rozšírení kobercov. Vylepšené výrobné procesy určite pomohli - najviac vynález tkáčskeho stavu Erastusa Bigelowa v roku 1839. Dnes je k dispozícii široká škála kobercov v mnohých cenových a kvalitatívnych úrovniach, od lacných, syntetických kobercov, ktoré sa vyrábajú hromadne v továrňach a používajú sa v komerčných budovách, po nákladné ručne vyrábané vlnené koberce, ktoré sa používajú v súkromných rezidenciách.
Koberce môžu byť vyrábané na tkáčskom stave veľmi podobne ako tkanina, vyrábané pomocou ihlových filcov, vyrábane ručne (pri orientálnych kobercoch), vyrábané tak, že ich vlas je vstrekovaný do podkladového materiálu (nazýva sa tufting), ploché tkané, vyrábané háčkovaním vlny alebo bavlny cez siete pevnej tkaniny, alebo vyšívané.
Takže, aj keď koberce majú dlhú a bohatú históriu, ich základný účel - zlepšiť pohodlie a estetiku našich životných priestorov - zostáva rovnaký.